ניהול בהייטק מורכב או מסובך

כותב המאמר

אהד גניאל

 יועץ, מנהל ומייסד

 

מסובך

ניהול בהייטק מורכב או מסובך

על פניו הניהול בהייטק אמור להיות פשוט, הרי הניהול מתמקד באנשים ובתהליכי עבודה והאנשים שמרכיבים את פסיפס ההייטק הם בעלי רקע אקדמי רלוונטי, ניסיון רלוונטי, תנאי השכר וסביבת העבודה מפנקים ומאפשרים חיים עם פחות טרדות מאשר משרות ועבודות דחק. מה הופך את הפשוט למסובך? וכיצד ההבדל בין מסובך לבין מורכב מהווה את הצהר לפתרון? מורכב או מסובך?

יש מונח פיסיקלי או סטטיסטי שיכול לסייע:

אנטרופיה

קל להתייחס למושג כאשר מבארים אותו בפשטות, הנתון שמציג את עוצמת אי הסדר של מערכת כלשהי הוא אנטרופיה (נתונים או חומר, למידע נוסף ניתן לקרוא על החוק השני של התרמו-דינמיקה). ככל שמערכת יותר גדולה כך היא מורכבת יותר, היא הופכת למסובכת כשאי הסדר הוא גדול. למשל אם נזרוק קופסת גפרורים באוויר והיא תיפול פתוחה על הקרקע, מרבית הסיכויים יהיו שהגפרורים יהיו בתפזורת (אי סדר), יש סיכוי מאוד נמוך שהיא תיפול בדיוק כפי שהיא היתה קודם, כשכל הגפרורים מסודרים באותו המקום. היכולת שלנו להשיב את הגפרורים באותו הסדר בדיוק מאוד נמוכה (מסובכת, מסובך או מורכב? מסובך לחלוטין), הגפרורים זהים ואין לנו את הדרוש כדי לדעת מי היה קודם והיכן? לעומת זאת אם נזרוק קופסה שמכילה את חלקי הפזל, על פניו כל החלקים פזורים באופן כאוטי על הרצפה. אך זהו מצב מורכב ולא מסובך, אנו יודעים לזהות חלקי מסגרת ולהרכיבה, ממנה לזהות גוונים, צבעים וצורות ונוכל להשיב את כל חלקי הפזל למקומם.

מנוע של רכב הוא מערכת מאוד מורכבת, אך אינה מסובכת. היכרות מעמיקה עם חלקי המנוע ואופן פעולתם מאפשר לנו לדעת היכן להתערב כדי לפתור קושי או בעיה. אך לכך דרוש לנו ידע רלוונטי.

קוד יכול להיות מאוד מסובך למי שלא מכיר את שפת התכנות אך גם קוד מאוד מורכב יהיה אפשרי להבנה על ידי מי שעוסק בפיתוח תוכנה וכתיבת קוד. 

מורכב

כיצד ניהול בשיטת אימ הופך מסובך למורכב?

ב- IM.Tec ישנם שלושה עקרונות ניהול שכל עוד תפעל על פי הם, צוות הכפופים לך יהיה בעל תחושת מסוגלות עצמית גבוה וככזה גם פרודוקטיבי יותר. זה פשוט לזכור שלושה עקרונות ובכל פעולה ניהולית לצד כל תהליך ארגוני, לוודא שאתה מנהל לאורם. פשוט ללחוץ למאמר על שלושת עקרונות הניהול של אימ.

בנוסף, מקורה של IM.Tec בשלושת שלבי היסוד של שיטת אימ (IM). המיוחד בשלבי שיטת אימ שהם טבעיים – כך היינו מתנהגים גם ללא ההגדרות שלבשנו (או לחלופין הולבשנו) בחיינו, כגון: מנהל, איש מכירות, בקר איכות. השלב הראשון הוא אווירה (שינוי אווירה, איסוף מידע וביטול אנונימיות). השלב השני הוא ידע (שיוצר תשתית של בטחון ואמון, רובו מוגש באמצעות שאלות) והשלב השלישי הוא מערכת היחסים (לאחר שיש אווירה טובה, תשית של ביטחון ואמון, מתחילה מערכת היחסים ואותה יש לתחזק כל הזמן).

לצידם יש כלי ניהול שמייצרים תשתית ניהולית לשיפור ביצועים או בשם אחר "שיגרות ניהול". החל משיטת התבחינים למיון, גיוס והכשרה, דרך מודל מעש"ה להגברת המוטיבציה (ושינוי תפיסתי ניהולי, מעש"ה: מומחיות, עצמאות, שייכות, השפעה), שיחת אימ.פקט לקביעת יעד עצמי, טבלאות מלפ"א (מערך לימוד פנים ארגוני), ישיבות גו נו גו ועד לכלים ניהוליים המגבירים את המודעות כמו לוח המדידה, תדריך, תצפית ומשחקי אימ.

את כלי הניהול אנו חושפים, מלמדים בסדנאות פיתוח מנהלים, בהם גם מבצעים סימולציות ושאר משחקי תפקידים כדי שהתרגול יהיה בסביבה מאפשרת ובטוחה ושהמנהלים יצאו ליישום כשהם בטוחים בכלי הניהול שבאמתחתם. כיוון שברור לנו שהיישום במציאות נתפס כשונה מהתרגול בכיתה, אנו גם נמצאים ומלווים את המנהלים שחפצים בכך בביצוע בשגרת העבודה שלהם ועם הצוות שלהם.

השלב המתקדם ביותר בהפיכת המסובך למורכב הוא בכך שכאשר אנו מסיימים את הטמעת שיטת אימ וכלי הניהול שלה, נבחרים מנהלים בארגון שיוכשרו להיות אינטגרטורים של השיטה ומדריכים שלה, זאת מתוך תפיסה שעצמאותו של הארגון ואי תלות בגורם חיצוני היא חלק מהגישה הניהולית. הם יהיו המנהלים שבכל שינוי וחידוש בארגון יוכלו לתת את המענה והפתרון באמצעות הידע שרכשו.

הפתרון הפשוט - לא מסובך, אלא מורכב

מסובך או מורכב אימטק

מאמרים נוספים מפי המחבר

שיטת התבחינים לגיוס והכשרה

שיטת התבחינים לגיוס והכשרה היא כלי ניהולי שמאגד את תהליך גיוס והכשרת העובד או המנהל מהגדרת התפקיד ועד לסיום שנת פעילותו הראשונה של העובד שנבחר. היא משקפת את ערכי הארגון והתרבות הניהולית שבו ומדייקת את התהליכים.

קרא עוד »
ניהול ומנהיגות לקחת סיכון

ניהול ומנהיגות לקיחת סיכון

ניהול ומנהיגות לקחת סיכון זה דורש תרגול ברטוב: מאמר קצר על פיתוח יכולות הנהגה בניהול ולקיחת סיכונים, האומץ לשנות וכיצד בונים אותו אצל מנהלים וסביבת תרגול בטוחה.

קרא עוד »
ניהול פוסט קורונה 5.0

ניהול פוסט קורונה 5.0

הקורונה סיפקה לנו הזדמנות נהדרת לחשוב מחדש על הניהול, לדייק את עצמנו כמנהלים ולפעול לניהול נכון יותר, טוב יותר ובעיקר מאפשר יותר. זאת כדי להשיג תוצרים טובים יותר. מהי תרבות ניהולית? מה זה ניהול פוסט קורונה 5.0?

קרא עוד »